Ajankohta ja paikka
Lemminkäisenkatu 12b
20520 Turku
Ilmoittautuminen
Kuluttajat tekevät ostopäätöksiä yhä useammin suositusten, datan ja arvojen ohjaamina – vai tekevätkö? Miten kuluttajien ostopäätökset todella syntyvät ja voiko yritys lopulta vaikuttaa niihin? Miten temuttaminen haastaa kaupanalaa ja vääristääkö se kilpailua?
Turun kaupunki ja Turun kauppakamari järjestävät yhteistyössä torstaina 16.4. klo 9:00-11:00 Vierailukeskus Joen Workshop-tilassa ilmastokahvit, joiden aikana pureudutaan edellä esitettyihin kysymyksiin. Tilaisuuden aikana saat tutkittua tietoa kuluttajakäyttäytymisen muutoksesta, tullitilastojen tuoreita signaaleja verkkokaupan kehityksestä sekä ajatuksia siitä, miten yritys voi parantaa asiakaskokemusta, ohjata kuluttajaa kestävämpiin valintoihin ja kasvattaa myyntiä ilman, että vastuullisuus kärsii.
Tervetuloa mielenkiintoisen ja ajankohtaisen aiheen äärelle nauttimaan aamukahveista sekä verkostoitumaan.
OHJELMA
8:30 Aamukahvit ja pientä aamupalaa
9:00 Tervetuloa, Turun kaupunki
Kuluttajakäyttäytyminen 2026
· Kulutustottumusten muutokset
· Kuluttajan motiivit ostopäätösten taustalla
· Yritysten mahdollisuudet ohjata kuluttajia kohti vastuullisempia valintoja
Heli Marjanen, erityisasiantuntija, professori emerita, Turun yliopiston kauppakorkeakoulu
Mitä tullin tilastot kertovat verkkokaupasta kehityksestä
Minnaleena Lehikoinen, tulliylitarkastaja, Tulli
Arvot, asenteet ja ostokäytös – vastuullisen kotimaisen kaupan mahdollisuudet -paneelikeskustelu
Keskustelemassa:
· Heli Marjanen, erityisasiantuntija, professori emerita, Turun yliopiston kauppakorkeakoulu
· Susanna Wiljanen, Brand Manager, Cailap Oy
· Minnaleena Lehikoinen, tulliylitarkastaja, Tulli
Paneelia moderoi Turun kaupunki
Kysymyksiä / keskustelua
Tilaisuuden yhteenveto, Turun kaupunki
11:00 Tilaisuuden päätös
Ilmoittaudu tapahtumaan tästä linkistä. Ilmoittautua voi 8.4. klo 12 asti.
Ilmastokahvit järjestetään osana Turun ilmastojoukkueen toimintaa.
Keskimäärin kerran kuussa järjestettävät ilmastokahvit ovat kaikille avoimia. Niitä ovat tervetulleita kuuntelemaan kaikki yritysten ja yhteisöjen ilmastotyöstä kiinnostuneet.